Kara Mürverin Faydaları

Yazar v3n0mWOS_euy 28/12/2020 0 Comment(s) Faydalı Bilgiler,

 

Mürverin Sağlığa Faydaları
Bu asırlık soğuk algınlığı ve grip ilacının başka faydaları da olabilir.

KaraMürver, mürver çalısının koyu mor meyvesidir. Antosiyaninler olarak bilinen zengin bir antioksidan kaynağı olan mürver, bazıları tarafından soğuk algınlığı, grip, kabızlık, saman nezlesi ve sinüs enfeksiyonlarının tedavisinde etkili olduğu düşünülmektedir.
İnsanlar mürver otunu sağlık yararları için yüzlerce yıldır kullanıyorlar. Karamürver antioksidanlar içerir ve birçok kişi soğuk algınlığını hafifletebileceğine, griple savaşabileceğine ve bağışıklık sistemini güçlendirebilmrktedir. Ayrıca diğer şeylerin yanı sıra diş ağrısı, siyatik ve yanıkların tedavisinde yararlı olabileceğini iddia ediyor, ancak bu iddiaların bazıları araştırmalarla diğerlerinden daha az destekleniyor.

Avrupa mürver (Kara mürver, Sambucus nigra), antosiyanin bakımından zengin meyveler üretmesi nedeniyle, takviyelerde en sık kullanılan türdür.

Verywell / JR Arı

SAĞLIK YARARLARI

Kara Mürverin sağlık yararlarının çoğu antosiyanine atfedilebilir. Bir antioksidan olarak, antosiyanin, DNA seviyesindeki hücrelere zarar veren serbest radikallerin vücudunu temizleyerek çalışır.[1] Ayrıca, bazı yaygın enfeksiyonların şiddetini önleyebilecek veya azaltabilecek antiviral özelliklere sahiptir.

KaraMürver vücudun bağışıklık tepkisini sertleştirerek şişme ve ağrıyı azaltarak anti-inflamatuar etkiye sahiptir.[2]

Soğuk Algınlığı Ve Grip

KaraMürver, virüsün neden olduğu soğuk algınlığı ve grip tedavisi için bir ev ilacı olarak yüzyıllardır kullanılmaktadır. ilk semptomların ortaya çıkmasından sonraki 48 saat içinde alındığında enfeksiyonun şiddetini ve süresini azalttığı düşünülmektedir. Çalışmalardan elde edilen bazı ön kanıtlar bu iddiayı desteklemektedir.

Hem soğuk algınlığı hem de grip için Karamürver üzerine yapılan bir 2019 çalışması, meyvenin üst solunum yolu semptomlarını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.[3]

Avustralya'da 2016 yılında uzun süreli uçuşlar yapan 312 yolcuda gerçekleştirilen çalışmada, uçuşlardan 10 gün önce ve 5 gün sonrasında karamürver kullanan yolcuların hastalık süreleri %50 düşüş göstermiştir [4]. Ayrıca, mürver kullanan yolcular üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığı belirtileri çok daha hafif hissedilmiştir.

Bununla birlikte, 2012 yılında yapılan bir çalışma, kara mürverin bağışıklık tepkisini uyararak grip enfeksiyonunu önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir.[5]

Kabızlık

Kurutulmuş Kara mürver kabızlığın tedavisinde yardımcı olabilir. Bu müshil etkisi, karamürverde antrakinon olarak bilinen bir bileşiğe atfedilir.

Ayrıca ravent ve senna'da bulunan antrakinon, bağırsaklardaki suyun emilimini engeller.[6] Bu bağırsak basıncını arttırır, bağırsağın temizlenmesini teşvik etmek için kas kasılmalarını (peristaltizm) uyarır.

Mürverin müshil özellikleri ile ilgili çok az tıbbi literatür olmasına rağmen, beş güne kadar yoğun kullanımı güvenli görünmektedir.[7]

Ağrı Kesici

Antosiyaninlerin inflamasyonu azalttığı bilinmektedir. KaraMürver olanlar vücudun bağışıklık hücreleri tarafından nitrik oksit üretimini inhibe ederek bunu.[8] nitrik oksit, yaralanma veya hastalığa yanıt olarak iltihabı tetikleyen bir sinyal molekülü görevi görür.[9]. bu yanıtı sertleştirerek ağrı ve şişlik hafifletilebilir.

Topikal mürver tentürleri ve merhemleri, halk hekimliğinde diş ağrısı, kesikler, çürükler ve yanıkları tedavi etmek için uzun zamandır kullanılmaktadır. Mürver siyatik ve diğer nöropatik ağrı biçimlerini tedavi edebileceğini iddia edilmektedir.

Ne yazık ki, elderberry'nin insanlarda anti-inflamatuar veya analjezik (ağrı giderici) faydalarını araştıran çok az çalışma yapılmıştır.

Hastalık Önleme

Alternatif uygulayıcılar, mürverin antioksidan etkileri ile kanser ve kalp hastalığı riskini azaltabileceklerini belirtmektedirler. Antioksidan bakımından zengin diyetlerin böyle bir fayda sağlayabileceği doğru olsa da, mürverlerin olağanüstü bir rol oynadığını gösteren kesin bir bulgu henüz elde edilememiştir.

Ancak daha önce beilirtildiği üzere bağışıklık sistemine olan pozitif etkileri sayesinde birçok hastalığa yakalanmama veya daha hafif etkilenilmesini yönünde faydalı olduğu bilinmektedir.

Olası Yan Etkiler

Olgun, pişmiş mürver meyvesi, ılımlı bir şekilde tüketilirse güvenli kabul edilir. Mürverlerin aşırı tüketimi, müshil etkileri nedeniyle ishal, mide ağrısı ve karın kramplarına neden olabilir. Mürver ilaç için kullanılıyorsa, sadece olgun veya kurutulmuş meyveler kullanılmalıdır.

Mürver bitkisinin bazı kısımları (yapraklar, kök, kabuk ve saplar dahil) siyanojenik glikozit olarak bilinen bir tür zehir içerir. Olgunlaşmamış meyveler bile, çiğnenirse siyanürü vücuda serbest bırakabilen eser miktarda içerir.[11] mürver tüketmeden önce pişirilmelidir, çünkü çiğ meyveler de sizi hasta edebilir.

Mürver zehirlenmesi nadiren hayatı tehdit eder, ancak bulantı, kusma, ishal, baş dönmesi, uyuşma, şişkinlik ve nefes alma zorluğuna neden olabilir. Bir mürver özü veya olgunlaşmamış meyve tükettikten sonra bu belirtilerden herhangi biriyle karşılaşırsanız doktorunuzu arayın.

Mürver çocuklar, hamile kadınlar veya emziren anneler için tavsiye edilmez. Bu gruplarda herhangi bir yan etki bildirilmemesine rağmen, uzun vadede güvenli olduğunu doğrulamak için yeterli veri yoktur.

İlaç Etkileşimleri

Mürver özleri, bağışıklık sistemini baskılamak ve etkinliklerini zayıflatmak için tasarlanmış ilaçlarla etkileşime girebilir. Bunlar şunları içerir:

* CellCept (mikofenolat)

* Prednizon gibi kortikosteroid ilaçlar

* Imuran (azatioprin)

* OKT3 (muromonab-CD3)

* Prograf (takrolimus)

* Rapamune (sirolimus)

* Sandimmün (siklosporin)

* Simulect (basiliximab)

* Zenapax (daclizumab)

Bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle, bir doktorun rehberliği olmadan otoimmün bozukluğu olan kişilerde karamürver ürünlerinin uzun süreli kullanımından kaçınılmalıdır.

Dozaj Ve Hazırlık

Tedavi, semptomların ilk ortaya çıkmasından en geç 48 saat sonra başlamalıdır. Bununla birlikte, belirli tıbbi durumları tedavi etmek için uygun dozaj konusunda evrensel bir öneri yoktur.

Genel bir kural olarak, bir mürver ürün üreticisinin önerilen dozu aşılmamalıdır.

Mürverin asla standart bakımın yerine geçmemesi gerektiğini unutmayın. Bir durumu kendi kendine tedavi etmek ve standart tedavi bakımını geciktirmek ciddi sonuçlar doğurabilir.

Mürver bazlı ilaçlar, ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından diyet takviyeleri olarak sınıflandırılır. Bu sınıflandırma altında, herhangi bir tıbbi durum için bir tedavi olarak satılmak veya pazarlanmak üzere tasarlanmamıştır. Takviyelerin titiz araştırma veya testlere tabi tutulması gerekmediğinden, kalite açısından önemli ölçüde farklılık gösterebilirler.

Kalite ve güvenliği sağlamak için, yalnızca Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı veya Sağlık bakanlığı tarafından onaylanmış takviyeleri satın alın.

Yasal Uyarı: taze meyveleri tüketirken bunları saygın bir kaynaktan satın almanız önemlidir. Vahşi bir meyvenin potansiyel olarak tehlikeli etkilerini bilmediğiniz için, doğada bilinmeyen meyveleri tüketmek asla güvenli değildir. Bilinmeyen bir meyveyi tükettiyseniz ve olumsuz yan etkiler yaşıyorsanız, hemen bir sağlık uzmanına başvurduğunuzdan emin olun.

Kaynak:

https://www.verywellhealth.com/elderberry-for-colds-and-flu-can-it-help-89559

 

 1. Duymuş HG, Göger F, Başer KH. In vitro antioxidant properties and anthocyanin compositions of elderberry extracts. Food Chemistry. 2014 Jul 15;155:112-9. doi:10.1016/j.foodchem.2014.01.028

 2. Krawitz C, Mraheil MA, Stein M, et al. Inhibitory activity of a standardized elderberry liquid extract against clinically-relevant human respiratory bacterial pathogens and influenza A and B virusesBMC Compl Alt Med. 2011;11(1). doi:10.1186/1472-6882-11-16.

 3. Hawkins J, Baker C, Cherry L, Dunne E. Black elderberry (Sambucus nigra) supplementation effectively treats upper respiratory symptoms: A meta-analysis of randomized, controlled clinical trialsComplement Ther Med. 2019;42:361–365. doi:10.1016/j.ctim.2018.12.004

 4. Tiralongo E, Wee S, Lea R. Elderberry supplementation reduces cold duration and symptoms in air-travellers: A randomized, double-blind placebo-controlled clinical trialNutrients. 2016;8(4):182. doi:10.3390/nu8040182.

 5. Kinoshita E, Hayashi K, Katayama H, Hayashi T, Obata A. Anti-influenza virus effects of elderberry juice and its fractionsBiosci Biotechnol Biochem. 2012;76(9):1633–1638. doi:10.1271/bbb.120112

 6. Cirillo C, Capasso R. Constipation and botanical medicines: an overviewPhytotherapy Research. 2015 Oct;29(10):1488-93. doi:10.1002/ptr.5410

 7. Milton S. Hershey Medical Center, PennState Hershey. Elderberry. Updated February 2, 2016.

 8. Silva P, Ferreira S, Nunes FM. Elderberry (Sambucus nigra L.) by-products a source of anthocyanins and antioxidant polyphenolsIndustrial Crops and Products. 2017 Jan 1;95:227-34. doi:10.1016/j.indcrop.2016.10.018

 9. Sharma JN, Al-omran A, Parvathy SS. Role of nitric oxide in inflammatory diseasesInflammopharmacology. 2007;15(6):252-9. doi:10.1007/s10787-007-0013-x

 10. Curtis P, Kroon P, Hollands W, et al. Cardiovascular disease risk biomarkers and liver and kidney function are not altered in postmenopausal women after ingesting an elderberry extract rich in anthocyanins for 12 weeksJ Nutr. 2009 Dec;139(12):2266-71. doi:10.3945/jn.109.113126.

 11. NIH National Center for Complementary and Integrative Medicine. European Elder. Updated September 2019

 
 

Yorum Yap

250 TL ve Üzeri

Ücretsiz Kargo

Ücretiz İade

30 gün içinde ücretsiz iade edebilirsiniz.

Güvenli Alışveriş

SSL sertifikası ile güvenli alışveriş

Doğal Ürünler

Tüm ürünlerimizin üretim sertifikası ve izni vardır